Films in the competition are  listed below:

Best Film
Leo Johnson, Dir: Evan Bluestein, United States
The Last Well, Dir: Filip Filkovic, Croatia
The Way Home, Dir: Federico Olivetti, Italy
The Sutherland School, Dir: Inaki Velasquez, Chile
Before Oblivion, Dir: Ferenc Rakoczy, Switzerland
Skin, Dir: Inaam Attar, Lebanon
Death (And Disco Fries), Dir: Dennis Cahlo, United States
The Strategy Of Water, Dir: Fabio Pellegrinelli, Switzerland

Best Screenplay
Alzhaimour, Dir: Pierre Van De Kerckhove, Belgium
Dispersion, Dir: Nikita Trocki, Belgium
Ur Dead To Me, Dir: Yonoko Li, New Zealand
Hunters And Gatherers, Dir: Andreas Ramm, Germany
May Day, Dir: Olivier Magis, Fedrik De Beul, Belgium
Screen Cowboy, Dir: Morgan Guering, France
Exploding Feelings, Dir: Christina De Leon, United States
Satan, Dir: Carlos Tapia, Switzerland

Best Visuals
I Will Crush You & Go To Hell, Dir: Fabio Soares, Celia Paysan France
His Father’s Son, Dir: Iain Appleyard, Australia
All’s Fair, Dir: Mathieu Hussenot, France
Yellow’s Anxiety, Dir: Viola Folador, Italy
Porcelain Stare, Dir: Robin Rippmann, Switzerland
The Nine Billion Names Of God, Dir: Filhol Dominique, France
Melody, Dir: Bernard Kordieh, United Kingdom
Tabiib (The Doctor), Dir: Jim Savio, United States

Best Acting
Leipzig Fairy Tale, Dir: Anais Clerc-Bedouet, Germany
Trip, Dir: Pascal Stervinou, France
A Touch Of Aurora, Dir: Aditya Patwardhan, Brazil
Bertrand, Dir: Guillaume Cremonese, France
The Father Of Art, Dir: Freddy Macdonald, Switzerland
Next, Dir: Luiza Campos, Brazil
The Silent Child, Dir: Chris Overton, United Kingdom
Goodbye Mondays, Dir: Michael Salmon, United Kingdom

Best Animation
Sand, Dir: Arjan Brentjes, Netherlands
Sunny And Gerd In Spring Cleaning, Dir: Dacosta Bayley, Canada
The Box, Dir: Dusan Kastelic, Slovenia
Game Changer, Dir: Aviv Mano, United States
Cat Noir, Dir: O’Neil Burgi, Switzerland
Home Delivery, Dir: Steven Baltay, United States
Midnight Runway, Dir: Alejandro Garza, Villanueva Mexico
Sword And Flower, Dir: Yulan Sun, United Kingdom