Second Season 2017

Best Film

Subtarrenean Love, Dir: Robert Haufrecht,  United States
Gionatan with a G, Dir: Gianluca Santoni, Italy
Vanilla, Dir: Juan Beiro,  Spain
A Journey, Dir: Babis Galanakis, Greece
Bullet Vein, Dir: Euro Hangebruch, Germany

Best Director

No Man’s Land, Dir: Daniel Dahl, Denmark
A Man You Don’t Meet Everyday, Dir: Joel Blackledge,  United Kingdom
The Hidden Corner, Dir: Jaicheng Jai Dohutia, India
Orange, Dir: Hakan Unal, Turkey
Arborg, Dir: Antoine Delelis,  France

Best Screenplay

Ten Thousands Camels, Dir: Kent Flaagan, United States
Life is Horrible, Dir: Rachel Zhou, United States
The Tape, Dir: Yorn Heijnen, Netherlands
Cold, Dir: James Horgan, Ireland
The Thing About Sofia, Dir: Amina Abdi, United Kingdom

Best Editing

Dearly Beloved, Dir: Cory Kelly, United Kingdom
Bullet Vein, Dir: Euro Hangebruch, Germany
Kaska, Dir: Alexander Dannhauser, Germany
Gionatan with a G, Dir: Gianluca Santoni, Italy
Arborg, Dir: Antoine Delelis,  France

Best Cinematography

Dress Rehearsal, Dir: Michael Boston, United States
Gifted, Dir: Freddy Macdonald, Switzerland
Company, Dir: Emma Baker, United Kingdom
Wine and Eggs, Dir: Sertac Bozkurt, Turkey
Invisible Eyes, Dir: Gustavo Sani, Brazil

Best Actress

Deniz El Barazi in  The Thing About Sofia, Dir: Amina Abdi, United Kingdom
Jaimie Marchuk in Mirror, Dir: Sara Eustaquio, United States
Gizem Erdogan in  Orange, Dir: Hakan Unal, Turkey
Mimi Davenport in Company, Dir: Emma Baker, United Kingdom
Karen Giordano in Subtarrenean Love, Dir: Robert Haufrecht,  United States

Best Actor

Michel Victor Guibbert in The Weaving, Dir: Arthur Mercier, France
Mark Borkowski in Subtarrenean Love, Dir: Robert Haufrecht,  United States
Dan Boie Kratfeldt in No Man’s Land, Dir: Daniel Dahl, Denmark 
Alban Lenoir in Arborg, Dir: Antoine Delelis,  France
Michael Thayer in Ten Thousands CamelsDir: Kent Flaagan, United States

Best Documentary

Guardians of The Aegean, Dir: Omiros Evangelinos, Greece
The Uncertainty Has Settled, Dir: Marijn Poels, Germany
The Mentor, Dir: Stephen Truby, United Kingdom
The Adventures of an Aspriring Rockstar, Dir: Sam Oldmeadow, United Kingdom
Entre Sol y Sombra, Dir: Jason Boënner, Belgium

Best Animation

Don’t Cry, Dir: Tomoya Takashima, Japan
Th Valley Below, Dir: Joel Hofmann, Switzerland
A Little Memory, Dir: Nancy Wennan Zhang, United States
Icky, Dir: Parastoo Cardgar, Iran
Flutter, Dir: Vladimir Todorov, United States

***********