selection-gold

Best Film

He and She, Dir: Marco Gadge,  Germany
Moonlight Sonata, Dir: Anna Mironova,  Russia
The Perfect Day, Dir: Ignacio Redondo,  Spain
Love is Everywhere, Dir: Jessy Langois,  France
Beyond Depth, Dir: Jacopo Scano,  Italy

Best  Director

Rem, Dir: April Phillips,  New Zealand
Moonlight Sonata, Dir: Anna Mironova,  Russia
Sottoterra, Dir: Federico Olivetti,  Italy
What if, Dir: François Albaranes,  France
Anges, Dir: Neil Moriceau,  France

Best  Screenplay

The Pit, Dir: Kari Hennig,  Germany
Beyond Depth, Dir: Jacopo Scano,  Italy
Tryptophan, Dir: Augustin Lobet, Australia
Save, Dir: Iván Sáinz-Pardo,  Germany
Croissant, Dir: Marius Conrotto Diaz,  Spain

Best  Editing / Photography

Moonlight Sonata, Dir: Anna Mironova , Russia
Jasmin, Dir: Silvio Buchmeir,  Switzerland
West Side Swordy, Dir: Dan Liu,  United States
Next, Dir: Elena Brodach,  Russia
Oliyum Oliyum, Dir: John Jeba Singh,  India

Best  Actress

Sarah Swire  in  Listen Up Emily, Dir: Milo Cremer Eindhoven,  United Kingdom
Dana Ciobanu  in Flutulus, Dir: Igor Sadovski,  Moldova
Shannon McLemore in Home, Dir: Thanika Jenjesda,  United States
Stephanie Panozzo  in Splendors of a Mind, Dir: Joshua Walker,  Australia
Tatiana Ermilova  in Liverpool, Dir: Alexander Gradovich,  Russia

Best  Actor

David Brenot in The Bouquet, Dir: Julien Segard,  France
Kyle McAfee in Luster, Dir: Mason Douglass,  United States
Tristan McKinnon in The Sirius, Dir: Al Kalyk,  Australia
Josef Heynert in He and She, Dir: Marco Gadge,  Germany
Dacre Montgomery in Tryptophan, Dir: Augustin Lobet,  Australia

Best  Documentary

Living Behind Numbers,  Dir: Martin Read, United Kingdom
Alegria – A Humanitarian Expedition, Dir: Christoph von Toggenburg,  Switzerland
Boody: The Sumo Pharao, Dir: Sarah Riad,  Egypt
We are in it, Dir: Yehuda Sharim,  United States
Sewol, Dir: Ok-Hee Jeong,  Germany

Best  Animation

Killer Recipe, Dir: Chadwick Whitehead,  United States
Unmasked, Dir: Alice Gavish & Christina Faraj,  United States
Hanging, Dir: Nick LeDonne,  United States
Arrow, Dir: Arthur H. Lee,  Canada
The Journey, Dir: Puthima Wongdeeprasith,  United States

Special Mentions

Godot’s Clinic, Dir: Alexis Tyson,  Australia
The Gathering, Dir: Alkiviadis Papdopoulos,  Greece
Summer, Dir: Ethan Demarest,  United States
Alba – Yesterday Belongs to the Dead, Dir: Nicolás Olivera,   Colombia
Amal, Dir: Hani Alqattan,  Saudi Arabia
Asperger’s Syndrome, Dir: Nicholas Bayfield,  United Kingdom

 

OFFICIAL SELECTION – AUTUMN 2016

OFFICIAL SELECTION – SUMMER (2) 2016

OFFICIAL SELECTION – SPRING (2) 2016

OFFICIAL SELECTION – SPRING (1) 2016

OFFICIAL SELECTION – WINTER 2016